Kesä keskellä Pariisia
09/05/2013 § 2 kommenttia
Tuliko ostettua lennot Pariisiin?
Jos tuli, ilahduta itseäsi vierailemalla kooltaan pienessä, mutta tunnemaailmaltaan suuressa Colonel-liikkeessä, muutaman sadan metrin päässä Gare du Nordista (14 Avenue Richerand).
Liikkeestä löytyy mm. Hayn sekä Isabelle Gilles’n ja Yann Poncelet’n suunnittelemia ihastuttavan moderneja huonekaluja ja sisustustuotteita. Jännät väriyhdistelmät ja raikkaat liukuvärit ovat kesäisiä kuin koivujen välissä kiikkuva kirjava riippumatto tai liplattavilla laineilla nykivät ongen koho.
Oma suosikkini on ehdottomasti harmaa-pinkki viltti. Myös Gilles’n ja Poncelet’n lamppusarjat ovat hauskoja – ja tietenkin ylläolevan kuvan pöydällä kontrastina tervehtivä Hayn kulmikas Kaleido-vatikokoelma, jota olen himoinnut koko kevään. Pitäisiköhän se jo ostaa, kun aina osuu silmään.
Colonel on kuin herttainen pikkukeidas kesken suurkaupungin ostosreissun. Käy hengähtämässä, tai hengästymässä, jos käyt huudeilla!
Ihania! Kun vielä joskus pääsisi jonnekin..
Blogissani on sulle haaste, vastaa jos huvittaa. 🙂
Mennäänkö lounaalle joku päivä?
Kyllä sä pääset. Pienen hetken, kun vielä malttaa oottaa, että kasvavat:) Lounas ok.