Jalalla koreasti

04/06/2012 § Jätä kommentti

Ensin niitä oli kaksi tai neljä. Yksi päivä joku keksi kokeilla kolmea. Ja sitten se mopo lähti ihan – jaloista.

(trendhunter.com)

Tarpeeksi huonekaluja tuijoteltuaan alkaa tulla entistä varmemmaksi siitä, että kyseenalaistus on kaiken designin pohja.

Poista tai lisää. Kasvata tai kutista. Ruostuta tai kiillota. Hio tai jätä käsittelemättä. Tee se vähän yli, liioittele.

Sama toimii monijalkaisissa huonekaluissa. Liioittelu jaloissa tekee huonekaluista, ei kömpleöitä, vaan aivan ihastuttavia! Sellaisia, joita tekee mieli tuijottaa. Hyvällä.

(hiyahhiyah.blogspot.com)

Joel Escalonan mutanttituoli ovat erehdyttävästi saaneet inspiraationsa Alvar Aallon perinteisistä jakkaroista, mutta vetävät mukavasti överiksi koko kolmijalkakikkailun. Jakkaroita voi käyttää myös oivasti kahvipöytinä ja ne pinoutuvat aivan yhtä nätisti kuin Alvarin kolmijalatkin.

Vielä koreammaksi jaloilla laittaa Jaime Hayon.

(eng.6a3a.ru)

(cubeme.com)

Fabio Novembren ORG-pöydässä jalat tuntuvat roikkuvan lasikannen alla kuin taikurin köydet.

(bonluxat.com)

(archiexpo.com)

(modernurbanliving.com)

Kawamura Ganjavianin ”Tuhatjalkaiset” (Caterpillar Trestles) ovat kuin tyylitelty, keskeneräinen risusavotta.

Joka suuntaan sojottaa, mutta ah niin tyylikkäästi!

(architonic.com)

Samassa sojotusmaailmassa liikkuvat myös ruotsalaisen Fulon suunnittelijat Olof Nordenson & Ulf Jevin tällä sievällä pöydällään.

(casualmoveis.com.br)

Versace’n pyöreän pöydät sojottavat yhtä villisti kuin ne on väritettykin.

(cozybiscuit.blogspot.com)

Hei, ihan samat kulmat kuin Piikkejä takapuolessa -postauksessa esitellyssä Oliver Tilburyn railakkaassa tuolissa!

Advertisement

Avainsanat: , , , , , , , ,

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

Mikä tämä on?

You are currently reading Jalalla koreasti at home in HEL.

Meta

%d bloggaajaa tykkää tästä: