Lamppu, jossa asuu lempeä ukkosmyrsky
05/12/2013 § Jätä kommentti
Lienee jo käynyt selväksi, että Home in HEL vannoo kodin sisustuksessa kekseliäisyyden ja käsittämättömyyksien nimeen. Arjen hullut tai juhlapäivänä servetin kulmaan kirjoitetut extempore-ideat ovat parhaimmillaan toteutettuna riemastuttavia.
Richard Clarkson ei pelkää kokeilla mahdotonta. Hän asettaa katosta roikkumaan pilvenhattaran, joka muuttuu tarvittaessa ukkoskuuroksi. Mystinen pilvi keskellä huonetta, joka herää eloon äänestä tai liikkeestä, sylkee salamatulta ja jylinää. Ukkosmyrskyn voi sykkiä lempimusiikkisi mukaan (katso täältä miten) tai saadessaan allensa ihailijoita.
Clarkson on suunnittelijana vielä nuori kloppi, mutta lahjakas hullu, josta kuulemme vielä. Pilven hän onnistui huovuttamaan ällistyttävän kevyennäköiseksi. Myös valoshow on onnistunut.
Lukulamppuna Clarksonin pilveä en käyttäisi, mutta tilataideteoksena se toimisi varmaan monessa urbaanissa paikassa. Nerokasta. Ja ah, niin kreisiä, että sisustusamor ampuu nuolella sekunnissa sydämeen.
Vastaa